A VIII. Magyar Földrajzi Konferencia célja a természet- és társadalomföldrajz legújabb kutatási eredményeinek bemutatása, a hazai és határon túli magyar szakmai műhelyek tudományos tevékenységének megismerése és ezáltal a jövőbeli együttműködés lehetőségének megteremtése.
További célunk az Eszterházy Károly Egyetemen folyó oktató és kutatómunka prezentálása, különös tekintettel az Egri Modellrégióra. Szakmai tanulmányutak, egri városi séta szervezésével is szeretnénk a területet, annak természeti és kulturális értékeit bemutatni, az aktuális problémákra rávilágítani és a lehetséges megoldásokat felvázolni.
Tervezett témakörök: globális problémák és fenntarthatóság; geodézia, kartográfia és térinformatika; csillagászati földrajz; éghajlattan; ásvány- és kőzettan; geomorfológia; talaj-, víz-, és életföldrajz; egyéb természetföldrajzi témák; tájföldrajz; népesség és településföldrajz; etnikai és vallásföldrajz; szociálgeográfia; történeti földrajz; politikai földrajz; gazdaságföldrajz; turizmusföldrajz; egészségföldrajz; egyéb társadalomföldrajzi témák; regionális földrajz; terület-, település- és vidékfejlesztés; megújuló energiák.
Földrajzi tudományos műhelyek tematikus szekciójavaslatai:
- Potenciálok és korlátok – a gazdasági szerkezetváltás dilemmái az európai perifériákon (Gazdaságföldrajzi Műhely)
- Etnikai földrajzi elemzések – társadalomföldrajzi változások a posztszovjet térségben (ELTE TTK FFI Etnikai Földrajzi Tudományos Műhely)
- Panelvita a társadalomföldrajz oktatásának tartalmi megújításáról